Koncepcja pracy Młodzieżowego Domu Kultury "Ochota"

KONCEPCJA PRACY MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY "OCHOTA"


1.   Założenia ogólne

Młodzieżowy Dom Kultury jest publiczną placówką oświatowo-wychowawczą oraz placówką wychowania pozaszkolnego.

Wychowanie, pojmowane jako wspieranie młodego człowieka w jego rozwoju, stwarzanie mu różnorakich możliwości rozwoju oraz bezpiecznych warunków do tego, stanowi więc podstawę i najważniejszy aspekt pracy placówki – wszystkie realizowane w MDK działania są traktowane jako sytuacje wychowawcze. Koncepcję, formy i metody pracy wychowawczej określa Program Wychowawczy MDK.

Szczegółowe założenia, cele i zadania MDK oraz formy ich realizacji określa Statut MDK.

Główne cele działalności MDK, określone w statucie placówki to:

Cele te MDK realizuje wypełniając zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne z uwzględnieniem potrzeb wychowanków i środowiska lokalnego oraz podejmując działania na rzecz:

MDK działa na rzecz integracji środowiska lokalnego, m.in. poprzez:

Placówka stale wypracowuje najbardziej pożądane i efektywne formy pracy pozaszkolnej z wychowankami, dostosowane do ich potrzeb rozwojowych oraz zidentyfikowanych potrzeb środowiska lokalnego. MDK prowadzi działalność w ciągu całego roku, organizując dla wychowanków różne formy wypoczynku w czasie wolnym od nauki (ferie zimowe, wakacje).

MDK umożliwia wychowankom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i kulturowej, kształtuje potrzebę poszanowania dziedzictwa kulturowego regionu, kraju i innych kultur oraz przygotowuje do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

MDK tworzy wychowankom warunki pobytu, pracy i zabawy w placówce, zapewniające dobre samopoczucie i pełne bezpieczeństwo, w tym ochronę przed przemocą, uzależnieniami, demoralizacją i wszelkimi przejawami patologii społecznej.

2.   Zajęcia w MDK

MDK realizuje swoje cele i zadania poprzez:

a)    imprez i konkursów;

b)    wypoczynku i rekreacji dzieci i młodzieży;

c)    działań alternatywnych wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem i niedostosowaniem społecznym;

Wszystkie zajęcia i programy realizowane w placówce są stale monitorowane pod kątem dostosowania ich treści i metodyki do potrzeb wychowanków i środowiska oraz w razie potrzeby elastycznie modyfikowane. Monitorowanie i modyf

2.1.  Zajęcia stałe

Szczegółowy repertuar i opis prowadzonych zajęć stałych zawiera Oferta Programowa, opracowywana na dany rok szkolny z uwzględnieniem zdiagnozowanych potrzeb wychowanków i środowiska lokalnego oraz posiadanego potencjału kadrowego i aktualnych możliwości wynikających z zatwierdzonego arkusza organizacji placówki.

Strukturę i założenia zajęć stałych w MDK określają corocznie opracowywane przez zespół kierowniczy w porozumieniu z Radą Pedagogiczną ramowe plany pracy:

Uszczegółowieniem planów ramowych są indywidualne, autorskie plany pracy wszystkich nauczycieli instruktorów, opracowywane corocznie dla każdej grupy, z uwzględnieniem potrzeb wychowanków i środowiska oraz wniosków z nadzoru pedagogicznego i ewaluacji w roku poprzednim, a także wypracowanych przez radę pedagogiczną standardów programowych poszczególnych pracowni.

Wszystkie plany pracy są z założenia elastyczne i mogą być modyfikowane w zależności od bieżących potrzeb i możliwości placówki, wychowanków i środowiska.

2.2.  Zajęcia okazjonalne

Zajęcia okazjonalne, organizowane w MDK dla wychowanków i środowiska lokalnego to m.in.:

Strukturę i terminarz zajęć okazjonalnych określa Plan Imprez, opracowywany corocznie z uwzględnieniem potrzeb wychowanków i środowiska oraz wniosków z ewaluacji imprez w roku poprzednim oraz na bieżąco uzupełniany i modyfikowany w zależności od potrzeb.

2.3.  Zajęcia okresowe, wypoczynek i rekreacja

Zajęcia okresowe prowadzone są w czasie ferii zimowych i wakacji:

3.   Współpraca ze środowiskiem.

Współpraca placówki ze środowiskiem lokalnym odbywa się dwukierunkowo:

3.1.  Inicjatywy na rzecz środowiska lokalnego.

3.2.  Promocja placówki w środowisku lokalnym.

Dokonania MDK są prezentowane i promowane także na forum dużo szerszym niż środowisko lokalne:

-       Szkoły Letnie w Bułgarii (2010, 2015)

-       międzynarodowe seminaria dla dziennikarzy (corocznie 2008-2014), część szkolenia corocznie odbywała się w MDK

-       międzynarodowe szkolenia konsultantów w dziedzinie uzależnień (corocznie od 2008)

-       wizyta delegacji Księstwa Bhutanu w MDK (2010) i prezentacja działalności placówki

-       szkolenia nauczycieli i psychologów szkolnych w Buriacji (2008) i na Sachalinie (2011) prowadzone przez dyrektora placówki

-       wizyta delegacji Mongolii w MDK (2012) i prezentacja działalności placówki

-       wizyta stażowa psychologów z Bułgarii (październik 2015)

Corocznie w sprawozdaniu ze współpracy ze środowiskiem na liście instytucji i organizacji partnerskich znajduje się kilkadziesiąt podmiotów z terenu Ochoty i Warszawy.

4.   Działania wychowawcze i profilaktyczne w placówce

Wychowanie i profilaktyka zachowań ryzykownych stanowią główne punkty ciężkości działalności MDK. Mamy głębokie przekonanie, potwierdzone wieloletnimi obserwacjami i doświadczeniem pracy z dziećmi, że jest to główny cel naszej pracy – wszelkie działania artystyczne, edukacyjne itp. (a także odnoszenie sukcesów w tych dziedzinach) stanowią w istocie tylko narzędzia kształtowania postaw i osobowości wychowanków (a więc właśnie wychowania i profilaktyki), a nie cel sam w sobie – jest to zasadnicza różnica pomiędzy placówkami oświatowo-wychowawczymi jak MDK i instytucjami kultury.

Założenia i szczegółowy zakres działań wychowawczych i profilaktycznych oraz formy i metody pracy w tym zakresie określają:

W tym obszarze podejmowane są systematycznie i od wielu lat m.in. następujące działania:

-            Klub Profilaktyczno-Rozwojowy X dla dzieci ze środowisk zaniedbanych, rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych patologią

-            Warsztaty profilaktyczne dla szkół

-            Coroczne tworzenie musicalu profilaktycznego i jego prezentacja w środowisku szkolnym dzielnicy

-            Obozy profilaktyczne (artystyczny i dla liderów młodzieżowych)

-            Program profilaktyki rówieśniczej Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze – warsztaty umiejętności psychospołecznych dla liderów młodzieżowych, kształtowania sprawstwa młodzieży w podejmowaniu działań pomocowych na rzecz rówieśników itp.

-            Kategoria profilaktyczna i terapeutyczna konkursu „Moja Zabawka”

-            Międzyszkolny Przegląd Spektakli Profilaktycznych „Lusterko” połączony z warsztatami dla publiczności (5 edycji: 2010-2014)

-            Stała współpraca z Wydziałem Spraw Społecznych i Zdrowia

-            Stała, bardzo ścisła współpraca z Polskim Towarzystwem Zapobiegania Narkomanii (nauczyciele MDK współtworzyli oddział warszawski PTZN, placówka użycza mu siedziby, duża część działalności oddziału skierowana jest do wychowanków MDK i najbliższego środowiska placówki)

-            Warsztaty kompetencji wychowawczych dla rodziców we współpracy z PTZN (w ramach Lokalnego Systemu Wsparcia „Razem z Ochotą”)

-            Program edukacji rówieśniczej i rodzinnej W Stronę Wartości, realizowany we współpracy z SP nr 264 w Warszawie

-            i inne

5.   Kierowanie placówką

5.1.     Współpraca i zarządzanie kadrą pedagogiczną

W celu jak najbardziej efektywnego, a zarazem harmonijnego zarządzania zasobami ludzkimi oraz kierowania procesami składającymi się na pracę MDK, w placówce przyjęte są i realizowane następujące działania:

-          doskonalenie jest obligatoryjnym punktem w rocznym planie pracy każdego nauczyciela

-          gromadzenie i udostępnianie nauczycielom ofert doskonalenia

-          dofinansowanie doskonalenia (także indywidualnego) ze środków placówki i poprzez wnioski do Burmistrza dzielnicy Ochota

-          nagradzanie nauczycieli rozwijających się zawodowo – nagrody dyrektora

-          coroczne wspólne określanie przez radę pedagogiczną zapotrzebowania na tematy w ramach wewnętrznego doskonalenia nauczycieli oraz propozycje prowadzenia szkoleń wewnętrznych przez nauczycieli

-          określenie w programie wychowawczym MDK wzorca nauczyciela jako osoby „nieustannie pracującej nad własnym rozwojem intelektualnym, duchowym, społecznym i zawodowym”

-            stałe działające w MD zespoły: zespół Klubu X, Klubu Puchatek, musicalowy, warsztatowy; zespół roboczy ds. ewaluacji wewnętrznej, zespół kierowniczy

-            powoływane do realizacji konkretnego zadania (np. organizacja imprezy czy akcji) lub rozwiązania konkretnego problemu wychowawczego

5.2.     Współpraca z rodzicami

5.3.     Współpraca z samorządem i wychowankami, diagnozowanie potrzeb wychowanków, stymulowanie ich samorządności i sprawstwa

-          We wszystkich sekcjach: wychowankowie mają wpływ na program zajęć: jakie piosenki chcą śpiewać, do jakiej muzyki tańczyć, jak spędzać czas na zajęciach klubowych itp.

-          Redakcja „Korniszona”: uczestnicy sami określają kształt gazetki, sami wybierają tematykę materiałów, które tworzą

-          Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze – cały program zasadza się na założeniu sprawstwa i samodzielnej realizacji samodzielnie zaprojektowanych działań, nauczyciel jest tylko opiekunem, wspomaga i umożliwia działania oraz dba o bezpieczeństwo, ale nie dyktuje co mają robić

-          Sekcje taneczne – uczestnicy współtworzą choreografie

-          Grupa musicalowa – uczestnicy sami piszą scenariusze, współtworzą całe widowisko, kreują własne role, sceny są konstruowane w dużym stopniu na samodzielnych improwizacjach

-          Pracownia warsztatowa – tematyka warsztatów jest planowana wspólnie z pedagogami szkolnymi z uwzględnieniem sugestii nauczycieli i wychowawców co do potrzeb danej grupy. Jednak często zdarza się, że uczestnicy warsztatów sygnalizują nieco (lub nawet zupełnie) inne potrzeby i problemy niż wskazywane przez nauczycieli – w takich przypadkach trenerzy zawsze i bezwzględnie dostosowują na bieżąco tematykę zajęć do potrzeb zgłaszanych przez uczniów.

5.4.  Organizacja procesu dydaktycznego i pracy MDK poprzez tworzenie przepisów prawa wewnętrznego.

-          Kodeks postępowania wszystkich członków społeczności MDK

-          Regulaminy wszystkich pracowni (corocznie opracowywane wspólnie z wychowankami)

-          Plan pracy dydaktyczno-wychowawczej i plany poszczególnych sekcji

-          Program wychowawczy

-          Harmonogram działań wychowawczych

-          Program profilaktyki

-          Harmonogram działań profilaktycznych

-          Standardy programowe

-          Regulamin pracy MDK

-          Regulamin pracy Rady Pedagogicznej

-          Standard prowadzenia dokumentacji pedagogicznej, zgodnie z którym:

6.   Tworzenie materialnych warunków do realizacji zadań MDK

6.1.    Baza lokalowa placówki.

-       dwa pianina elektryczne, elektroniczne instrumenty klawiszowe, gitary, bębny dżembe

-       dziesięć nowych komputerów (stacjonarne i laptopy)

-       nowe monitory do wszystkich komputerów

-       mebelki, komplet zabawek edukacyjnych i dywany do klubu „Puchatek”

-       sztalugi i pojemniki do pracowni plastycznej

-       oświetlenie sceniczne w sali widowiskowej, mikser, profesjonalny odtwarzacz, reflektor prowadzący, dymnicę, wytwornicę mgły i maszynę do baniek, laser sceniczny, mikrofony pojemnościowe, miktoporty i in.

-       elektryczny ekran do teatru cieni

-       sprzęt sportowy i rekreacyjny (w tym trampolinę ogrodową i water-balle)

-       rolety do pracowni

-       i in.

 6.2.    Media edukacyjne umożliwiające realizację zadań placówki.

 7.   Działania mające na celu rozwój placówki.

 8.   Bezpieczne warunki pobytu wychowanków w placówce

 9.   Organizowanie różnych form pomocy dzieciom.

10.     Działania innowacyjne o charakterze organizacyjnym, metodycznym, programowym.

W ciągu ostatnich lat zrealizowano m.in. następujące innowacyjne działania, które placówka kontynuuje:

 11.  Najważniejsze osiągnięcia

1)    W sferze programowej

2)    W sferze organizacyjnej