Znajdź nas na Facebooku!

45. Konkurs recytatorski Warszawska Syrenka

left

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w 45. Konkursie recytatorskim Warszawska Syrenka.

Uczestnicy konkursu:
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy zostaną podzieleni na trzy grupy:
Grupa nr 1: Przedszkola - grupy 6-ciolatków, Szkoły – zerówki oraz klasy I-III
Grupa nr 2: Szkoły Podstawowe klasy IV – VI
Grupa nr 3: Szkoły Podstawowe klasy VII-VIII

Forma konkursu:
Tegoroczna edycja eliminacji konkursowych będzie miała formę online – opiekunowie uczestników przesyłają pliki z ich nagraniami oraz dokumentację do organizatora dzielnicowych eliminacji w formie elektronicznej, w sposób opisany poniżej:

Repertuar:
1. Dotyczy wszystkich eliminacji:

• Klasy 0 – III: jeden utwór (wiersz) – tematyka dowolna. Czas trwania indywidualnych prezentacji nie może przekroczyć 1,5 minuty.
• Klasy IV-VI i VII-VIII: dwa utwory (dwa wiersze lub jeden wiersz i jeden fragment prozy) – tematyka dowolna. Łączny czas trwania prezentacji nie może przekroczyć 3 minut
• Prosimy o wybieranie do prezentacji utworów o cenionej wartości literackiej, które zostały opublikowane w formie książkowej lub w czasopismach literackich.
• Utwory powinny prezentować jak najlepiej możliwości interpretacyjne recytującego. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrane przez recytatora dwa utwory były zróżnicowane w treści i nastroju.
• Prosimy o unikanie prezentowania utworów zamieszczonych w podręcznikach.
• Podczas kolejnych etapów konkursu uczestnicy nie zmieniają repertuaru.
• Uczestnik może brać udział tylko w jednej placówce przeprowadzającej eliminacje. Udział w eliminacjach w kilku placówkach może skutkować dyskwalifikacją.

2. Dotyczy eliminacji finałowych:
Wszyscy uczestnicy recytują jeden utwór (do wyboru przez uczestnika). 
W przypadku wątpliwości jury może poprosić o recytację drugiego utworu (dot. klas IV-VI, VII-VIII).
LINK DO REGULAMINU KONKURSU 

ZGŁOSZENIE:
Do organizatora dzielnicowych eliminacji należy wysłać:
- nagranie/nagrania (w zależności od grupy) z recytacją uczestnika 
- uzupełnioną i podpisaną kartę uczestnika w formie skanu - KARTA UCZESTNIKA 

TERMIN:
Nagrania wraz z kompletem dokumentacji należy wysłać do 20 marca 2022r na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (wetransfer lub link do dysku google). Zgłoszenia przesłane po tym terminie nie zostaną dopuszczone do konkursu.

Jak stworzyć nagranie?

1. Nagranie musi być zrealizowane w jednym ujęciu i jedną kamerą w zamkniętej przestrzeni. Nie dopuszcza się montażu i modyfikacji nagranego materiału. Recytator powinien być w pozycji stojącej. Nagranie powinno być wykadrowane w planie ogólnym, tak by można było widzieć całą postać. W czasie nagrania dozwolone są zbliżenia kamery na recytatora, czyli tzw. zacieśnienie kadru. Kamera powinna być ustawiona na wysokości wzroku recytatora, aby uzyskać jak najbardziej naturalny sposób wypowiedzi. Unikamy filmowania z dolnej i górnej perspektywy.

2. Każdy plik filmowy powinien zawierać następujące informacje: imię, nazwisko i klasę, do której uczęszcza recytator, imię i nazwisko autora oraz tytuł utworu.

3. Należy zadbać o odpowiednią jakość nagrania pod względem technicznym.

- Plik powinien być nagrany w formacie mp4 lub mov, mts.

- Rozdzielczość pliku: Full HD 1080p (1920x1080) lub UHD 4k (3840 × 2160).

- Klatkarz: 25 lub 30 klatek na sekundę.

- Format 16:9 w poziomie lub w pionie.

- Wielkość jednego pliku nie może przekroczyć 2 GB.

- Dźwięk: należy pamiętać o odpowiedniej jakości audio nagrania, tak by recytacja była w pełni słyszalna podczas odtwarzania na komputerze. W czasie nagranie nie powinny dochodzić zbędne dźwięki (gwar uliczny, przypadkowe hałasy itd.). Pomieszczenie, w którym odbywa się nagranie powinno być pozbawione pogłosu (odradzamy nagrywanie w salach gimnastycznych, klatkach schodowych itp.).

- Światło: recytator może ustawić się przodem do okna a kamerę - między oknem a recytatorem. W podobny sposób można skorzystać ze sztucznego światła.

4. Zalecamy aby wykonawca prezentował się na neutralnym tle (pusta ściana, kurtyna, jednobarwna zasłona itd. z otoczenia wykonawcy usuwamy wszystkie zbędne przedmioty jak bibeloty, kwiaty, obrazy itd.). 

5. Prezentacji recytatora „nie wzbogacamy” o dodatkową muzykę w tle. Najważniejszy jest recytator i to co ma do przekazania. Dlatego też rezygnujemy z rekwizytów i uteatralizowania wystąpień.

6. Przypominamy o odpowiednim ubraniu do prezentacji, które również wpływa na ogólny wyraz artystyczny wystąpienia.

Wyniki

Liczbę osób zakwalifikowanych do finału określa regulamin konkursu. Wyniki dzielnicowych eliminacji zostaną opublikowane na stronie internetowej oraz Facebooku, dnia 25 marca 2022 r. Jednocześnie osoby, które zakwalifikowały się do następnego etapu zostaną poinformowane o tym telefonicznie przez koordynatora dzielnicowych przesłuchań.

Nagrody

Dla laureatów i wyróżnionych przewidziane są symboliczne nagrody, które zostaną wysłane do szkół uczestników na adresy podane w karcie uczestnika.

Finał 45. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka odbędzie się w Mazowieckim Instytucie Kultury; Warszawa, ul. Elektoralna 12 w dniach 9 i 10 kwietnia 2022 r.

Koncert Laureatów 45 Konkursu Recytatorski Warszawska Syrenka odbędzie się w Mazowieckim Instytucie Kultury; Warszawa, ul. Elektoralna 12 w dniu 24 kwietnia 2022 r

Wszelkie pytania oraz zgłoszenia prosimy wysyłać na adres koordynatora przesłuchań dzielnicowych: 

Ewa Michałowicz, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 793 382 786

WARSZTATY
DLA SZKÓŁ
Jest to oferta warsztatów profilaktycznych MDK Ochota dla zorganizowanych grup szkolnych.
MUSICAL
GRUPA DREAM TEAM
Formacja Musicalowa Dream Team corocznie tworzy musical o charakterze profilaktycznym.
KONCERTY
WOKALNA GRUPA REPREZENTACYJNA
EDUKACYJNE KONCERTY TEMATYCZNE
PROJEKTY MIEDZYNARODOWE
ERASMUS+
OBOZY
PROFILAKTYCZNO-ARTYSTYCZNE
SAMORZĄD
I WOLONTARIAT