Znajdź nas na Facebooku!

Obmyślam świat

Korniszon nr 118

  • Opublikowano: poniedziałek, 22 kwiecień 2024 14:34
  • Odsłony: 31

Wieczorową porą zapraszamy do przeczytania naszego nowego wypasionego numeru Korniszona! Tym razem czeka na was aż 40 stron(!) fantastycznych artykułów podsumowujących Projekt edukacji kulturalnej "Obmyślam świat". Zapraszamy do lektury: wersja elektronicznaZachęcamy też do wzięcia własnego, pięknie wydanego, papierowego egzemplarza u nas w MDK'u😁 radzimy się pospieszyć bo szybko się rozchodzą😉
Korniszon nr118

Finał Projektu edukacji kulturalnej "Obmyślam świat"

  • Opublikowano: środa, 17 kwiecień 2024 12:30
  • Odsłony: 31

Finał Projektu edukacji kulturalnej "Obmyślam świat"  za nami!
Wczoraj spotkaliśmy się na podsumowaniu wszystkich działań, które zostały zrealizowane przez cały 2023 i część 2024 roku.
Do wspólnego „obmyślania świata”, inspirowanego twórczością Wisławy Szymborskiej, zaprosiliśmy całe środowisko lokalne - przedszkolaki i seniorów, uczniów i nauczycieli, dzieci, młodzież i rodziny, środowisko akademickie i studentów, osoby niepełnosprawne - każda z tych grup z innej perspektywy na ten świat patrzy i każda miała o nim coś ważnego do powiedzenia, z innej pozycji i punktu widzenia obmyślała jego „wydanie drugie, poprawione”.
Dziękujemy za obecność Pani burmistrz Dorocie Stegience oraz Panu naczelnikowi Wydziału Oświaty i Wychowania Panu Krzysztofowi Grochowskiemu❤

-FOTORELACJA-

Patronat projektu:
Fundacja Wisławy Szymborskiej - Wisława Szymborska
Partnerami projektu byli:
Ochota - dzielnica m.st. Warszawy
Ośrodek Kultury Ochoty OKO
MAL Surma
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Finał Interdyscyplinarnego Przeglądu Artystycznego "Obmyślam świat"

  • Opublikowano: poniedziałek, 11 grudzień 2023 11:21
  • Odsłony: 35

Dziś w Młodzieżowym Domu Kultury "Ochota" w ramach obchodów roku Wisławy Szymborskiej odbył się Finał Interdyscyplinarnego Przeglądu Artystycznego "Obmyślam świat", jednego z działań Międzypokoleniowego Projektu Edukacji Kulturalnej "Obmyślam świat" pod patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej. W przeglądzie wzięło udział 227 uczestników z 23 placówek. Podsumowanie przeglądu swoją obecnością uświetnili Pani Burmistrz Dorota Stegienka oraz naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Pan Krzysztof Grochowski.
W uroczystym finale towarzyszyli nam również przedstawiciele partnerów projektu - dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota Pani Katarzyna Omen, dyrektor Ośrodka Kultury Ochoty Pani Alicja Brudło, dyrektor XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie Pani Katarzyna Cozel - Starewicz, dyrektor Miejsca Aktywności Lokalnej - Surma Pani Monika Borkowska oraz nasze szanowne jurorki Pani Beata Jankowska-Tzimas i dr hab. Agnieszka Kwiatkowska-Zwolan z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za twórczą pracę a laureatom przeglądu serdecznie gratulujemy!

 


-FOTORELACJA-
Patronat honorowy:
Wisława Szymborska
Partnerzy:
Ochota - dzielnica m.st. Warszawy
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
Ośrodek Kultury Ochoty OKO
XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie
MAL Surma
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

 

Obmyślam świat - Interdyscyplinarny Przegląd Artystyczny

  • Opublikowano: piątek, 08 wrzesień 2023 10:35
  • Odsłony: 1207

2Zapraszamy do uczestnictwa w Interdyscyplinarnym Przeglądzie Artystycznym - "Obmyślam świat". Projekt objęty jest patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej. Przegląd ma zasięg wojewódzki. 
- Regulamin Przeglądu w wersji do podbrania -

KATEGORIE PRZEGLĄDU:
plastyczna, fotograficzna, recytatorska, wokalna, literacka.

UCZESTNICY:
uczniowie wszystkich typów szkół, wychowankowie placówek pozaszkolnych, studenci, seniorzy oraz całe rodziny.

KARTY ZGŁOSZENIA:
- Potwierdzeniem udziału w projekcie jest przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia dla danej kategorii na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz dostarczenie prac do dnia 31 października 2023. W temacie wiadomości prosimy wpisać nazwę placówki i kategorie konkursowe. Zgłoszenie pracy do przeglądu jest jednoznaczne z przekazaniem organizatorowi prawa do publikacji (drukiem oraz w Internecie). Prace nie będą zwracane. Placówkę zgłaszającą może reprezentować maksymalnie 10 uczestników w każdej kategorii przeglądu.

Czytaj więcej...

Rok Wisławy Szymborskiej - projekt "Obmyślam świat"

  • Opublikowano: piątek, 08 wrzesień 2023 10:13
  • Odsłony: 322

obmyslam okladkaDecyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej, w stulecie urodzin Poetki (2.07.2023). W rocznicowe obchody włączają się, poprzez organizację różnorakich wydarzeń kulturalnych, liczne instytucje w Polsce i za granicą. Dołącza do nich także Młodzieżowy Dom Kultury „Ochota”. Projekt edukacji kulturalnej „OBMYŚLAM ŚWIAT” to nasz pokłon przed pamięcią Poetki - ale nie tyle przed wzniosłym pomnikiem Wielkiej Noblistki, ile przed Jej ludzką wrażliwością, celną i nadal tak bardzo aktualną refleksją
o świecie i ludzkiej kondycji, okraszoną humorem i subtelną ironią.

Przez większość życia Wisława Szymborska związana była z Krakowem, ukończyła filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej dorobek poetycki był uhonorowany wieloma prestiżowymi wyróżnieniami na całym świecie, w tym najważniejszą - literacką Nagrodą Nobla (1996). Otrzymała też najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Szymborska była nie tylko mistrzynią słowa, wnikliwej obserwacji świata i głębokiej, oryginalnej, czasem przewrotnej refleksji, miała także niezwykły talent plastyczny.

PROJEKT MIĘDZYPOKOLENIOWY:
Do wspólnego „obmyślania świata”, inspirowanego twórczością Wisławy Szymborskiej, zapraszamy całe środowisko lokalne - przedszkolaki i seniorów, uczniów i nauczycieli, dzieci, młodzież i rodziny, środowisko akademickie i studentów, osoby niepełnosprawne - każda z tych grup z innej perspektywy na ten świat patrzy i wierzymy, że każda ma o nim coś ważnego do powiedzenia, z innej pozycji i punktu widzenia może obmyślać jego „wydanie drugie, poprawione”.

PROJEKT INTERDYSCYPLINARNY:
Refleksja o świecie przemówi w nim w najróżniejszych formach wypowiedzi artystycznej: od słowa we wszelkich jego wcieleniach, poprzez obraz, teatr, fotografię, rękodzieło... Zapraszamy uczestników do wielu różnorakich działań: plastycznych, scenicznych, literacko-publicystycznych, edukacyjnych - w ramach projektu odbędą się m.in. warsztaty, spotkania, wystawy, interdyscyplinarny przegląd artystyczny (którego regulamin znajdziecie na kolejnych stronach), wycieczka edukacyjna śladami Szymborskiej, interaktywny spektakl poetycki. Podsumowującym zwieńczeniem projektu będzie wydanie numeru specjalnego dwumiesięcznika „Korniszon”, prezentujące jego przebieg oraz artystyczne dokonania uczestników i stworzone przez nich wizje świata.

OBMYŚLANIE ŚWIATA:
Prosimy pamiętać, że „OBmyślanie świata” to nie WYmyślanie nieistniejących, fantastycznych światów - to refleksja o tym tutaj, naszym, realnym świecie! O tym, co w nim dobre i piękne, a co warto lub koniecznie należy zmienić. O tym, jak zmienić, na co i po co zmienić. I wreszcie - o swojej własnej, twórczej w tych zmianach roli.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

WARSZTATY
DLA SZKÓŁ
Jest to oferta warsztatów profilaktycznych MDK Ochota dla zorganizowanych grup szkolnych.
MUSICAL
GRUPA DREAM TEAM
Formacja Musicalowa Dream Team corocznie tworzy musical o charakterze profilaktycznym.
KONCERTY
WOKALNA GRUPA REPREZENTACYJNA
EDUKACYJNE KONCERTY TEMATYCZNE
PROJEKTY MIEDZYNARODOWE
ERASMUS+
OBOZY
PROFILAKTYCZNO-ARTYSTYCZNE
SAMORZĄD
I WOLONTARIAT